Drobečková navigace

Úvod > Obec > Příroda a okolí

Příroda a okolí

Vitčický les

letpoh2.jpgDo území obce zasahují od jihozápadu výběžky chráněné oblasti Chřibů. Nejvýznamnějším souvislým lesním celkem je "Vitčický les" o rozloze 96 ha. Jeho nejvyšší bod a zároveň také celého katastru je v lese u dřevěného kříže 307 m n.m.

Les je vyhlášen přírodní rezervací, jedná se o smíšený les s bohatým bylinným patrem. Jsou zde cenné dřeviny jako buk lesní, lípa srdčitá, jasan ztepilý, javor mléč, lípa velkolistá, jilm ladní, jeřáb obecný.

 

Vitčický rybník

rybnik.jpgNejvětší vodní plochou je "Vitčický rybník" s výskytem obojživelníků a vodního hmyzu. Rybník má v pronájmu ZOD Agrispol, které zde chová ryby jako je kapr obyčejný, tolstolobik černý a amur bílý.

Občas je možné u rybníka také vidět hejno labutí nebo kachen. Do rybníka se vlévá a z něj také vytéká potok "Hlavnice". 

 

Rozhledna s panoramatickým výhledem

Rozhledna s panoramatickým výhledemPřes obec vede cyklotrasa Střední Morava č. 5084, která je součástí cyklostezky Víceměřice - Nezamyslice - Tištín - Prasklice - Pavlovice u Kojetína - Vitčice - Měrovice s návazností směrem na Kojetín. V roce 2001 až 2002 byla za podpory dotací z "Projektu obnovy vesnice" vybudována na okraji katastru Obce Vitčice "Rozhledna s panoramatickým výhledem". Dodavatelem stavby byl TOMIREMONT s.r.o. Prostějov. Rozhledna je umístěna na okraji Vitčického lesa směrem k Srbcím. Z rozhledny je vidět vlevo na Chřibské pohoří, střed výhledu je na území Hané-Vyškovsko, Nezamyslice, Mořice, vpravo na Drahanskou vysočinu.

Od rozhledny mohou cyklisté i pěší po lesní cestě zhruba 60 m shlédnout památku místního významu "Dřevěný kříž v lese", který byl postaven a vysvěcen již v roce 1929 a v roce 2001 znovu obnoven do původního stavu podle dochovaných fotografií. Poté mohou pokračovat po lesní cestě dolů přes sportovní a zábavný areál Vitčic po cyklotrase č.5084 směrem na Srbce a Pavlovice u Koj. nebo Vrchoslavice a Měrovice.